Kuvez

Kuvez cihazı ameliyathanelerde özellikle doğumhanelerde sıklıkla kullanılan bir cihazdır. Erken doğum nedeniyle bebeğin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için özel olarak bakımının yapıldığı bir alanı ifade eder. Genellikle tıp dilinde prematüre olarak adlandırılan erken doğmuş bebeklerin dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korunabilmesi için tam bakımının sağlanması bu alanda gerçekleşir. Küvöz içerisine yerleştirilen bebek alanda yer alan oksijenin sıcaklıklarından yararlanır. Bu da çocuğun ilk doğumu ile beraber vücut ısısını ve gerekli olan oksijeni alabilmesini destekler. İşlem genellikle gelişimsel olarak vücut gelişimini tamamlamamış olan bebeklerde kullanılır. 36 ya da 37 haftalarda küvezden çıkarılması doktor kontrolünde gerçekleşir. 5 ya da 6 aylık bebekler için kullanılabilmektedir. 35. ve 38. haftada olan bir bebeğin küvez bakımına gereksinimi duyulmaz. 35. haftanın altında doğumu gerçekleşen bebeklerde küvez bakımı gerekebiliyor.

Ankara bölgesinde satın alınabilecek kuvözler arasında sabit ya da transport olarak iki farklı gruba ayrılan kuvoz tercih edilebilir. Sabit kuvoz başka bir yere hareket ettirilemeyen ya da farklı bir alana götürülemeyen cihazlara denir. Gerek duyulan ekipmanlar kuvozun yanında bulunmaktadır. Kuvözler tasarım olarak özel bir filtreden geçirilmiştir. Dizaynda ses izolasyonu sunar. Şeffaf ve sterildir. Elektriksel donanıma sahiptir. Riskli gebeliklerde, solunum problemi çeken çocuklarda, enfeksiyon riski bulunan bebeklerin tedavi ve takibinde, akciğer bölgesi henüz oluşmamış bebeklerde, doğumda oksijensiz kalanlarda, sarılık riski bulunanlarda, ileri yaşta ya da çok genç anne olan bebeklerin takip edilmesinde daha çok kullanılır.

Kuvez bölümleri sırasıyla koruma, bakım, izleme ve tedavi olarak 4 farklı bölümden oluşur. Öncelikle kendi içerisinde sabit ve transport olarak iki farklı gruba ayrılır. Koruma küvezinde yeni doğmuş bir bebek dış etkenlerden korunur. Bakım kısmında ise gelişimleri tam olarak sağlanır. İzleme küvezinde hayati fonksiyonlarına önem verilir. Özellikle kalp atışı ya da solunumu ile ilgili herhangi bir sıkıntı olduğunda tıbbi cihazlarla müdahale edilebilir. Son olarak tedavide oksijen desteğini alabilmek, sarılık hastalığına tedavisini yapabilmek için led ışığı ile tedavi tekniği kullanılabilir. Akyol medikal ihtiyaca uygun en doğru ve güvenilir modelini sizlere uygun fiyatlarla satışa sunuyor.

hemenara_icon