Forseps cihazı ameliyathanelerde dokuları tutmak için kullanılan bir alettir. Güçlü yapısı makasa benzeyen pozisyonu ile özellikle zor geçen doğumlarda kullanılır. 17.yüzyıldan itibaren hayatımıza dahil olan Forsepsler günümüze kadar daha fonksiyonel olacak şekilde kullanışlı hale getirilmiştir. Bazı doğumların daha kolay gerçekleşebilmesi için Forseps cihazı kullanılır. Anne rahminden dışarıya bebeğin çekilebilmesini kolaylaştırır. Forseps türleri arasında klasik olanları dışında mutant tipte bulunan sefalik ya da pelvik eğilime sahip İngiliz kilitli olanları da mevcuttur. Daha prototip olanları Simpson Forsepsidir. Modern kullanımda ise Barton, Piper, Kielland gibi farklı adlandırmalarla kullanılması mümkündür.

Forseps kullanımı genellikle fetüsün oldukça zor doğumda doğum kanalına yönelik müdahalede bulunabilmek için tasarlanmış özel bir cihazdır. Doğum sırasında hekim gerekli görürse bu yönteme başvurur. Doğum daha hızlı gerçekleşir. Bebeğin doğumda oluşan riski daha da azalır. Bu cihaz sayesinde bebeğin kalp atışındaki düzensizliğin giderildiği fark edilmiştir.

İlk kez ortaya çıktığında daha çok düz bir kıskaç formundaydı. Kol kısımlarında eğrileştirme yapılarak bebeğin başını kavrayabilecek bir kaşık pozisyonu verilmiştir.

Ameliyathanelerde doğum cerrahları tarafından uygulanması gereken bu teknik özellikle; annenin ıkınamaması, kalp rahatsızlığı yaşaması, bebekte kalp ritim bozukluğu görülmesi gibi durumlarda kullanılabilir. En doğru ve güvenilir satış süreci için tıbbi cihazları Akyol medikal firması farkı ile satın alabilirsiniz. Doğum sırasında ihtiyaç duyulan cihazların Ankara bölgesinde bakım, onarım ve tamiratı için satın alım işlemi sonrasında bizlere ulaşabilirsiniz.

hemenara_icon