Koter

Koter işlemi “Elektrokoter” olarak da adlandırılır. Ameliyat sırasında dokuyu yakarak kesme ve birleştirme işlemini yapmayı destekleyen bir cihazdır. Monopolar ve bipolar olmak üzere iki farklı şekilde kullanılabilir. Özel bir tasarım sayesinde tek yönlü kesim işlemini kısa sürede kansız bir şekilde yapmayı destekler. Kaleme benzeyen bir ucu bulunur. Elektrikli yapıda bir alettir. Alet üzerinde yer alan koterizasyon sayesinde bölgesel olarak oluşan kanamayı durdurma fırsatı sunar. Özellikle iz bırakmayan yapısı sayesinde tercih edilmesini arttırır.

Elektrokoterler vücudun cilt yapısı üzerinde oluşmuş siğillerin yakılmasını içinde kullanılır. Uygulamalarda iz kalması oldukça düşük bir ihtimaldir. Cerrahi operasyonlarda sıklıkla kullanılır. İşlemlerin daha kolay sürdürülebilmesini sağlar. Farkında olmadan uygulanması gereken plak alana yanlış yerleştirilmişse yanık oluşumuna rastlanabilir. Koter tekniği uygulanırken tüm aşamalar kurallı şekilde gerçekleştirdiğinde ve profesyonel müdahale uygulandığında yanık ya da iz bırakma özelliği yoktur.

Koter cihazı ile elde edilen yüksek ısı yaralı hücrenin öldürülerek dağlanması ve ısı yoluyla bölgenin temizlenmesi anlamına gelir. Gerek duyulduğunda lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Yapılan işlemler sırasında hasta herhangi bir acı hissi yaşamamakla beraber ufak çaplı da olsa batma hissi duyabilir. Koter genellikle anüs, penis, vulva gibi alanlarda oluşan siğillerin temizlenmesi için kullanılır. Tedavi sırasında yapılacak işlemin ağırlığı kişiye göre değişebilmektedir. Bu nedenle ağrılı bir süreçle karşılaşılabilir. Bu sebeple enjeksiyon uygulanarak genellikle lokal anestezi tekniğinden yararlanılabilir. Genel anestezi oluşan siğilin boyutuna ve sayısına göre tercih edilebilir. Kısa sürede etkin çözümler sunan Koter cihazı satın alımı için Akyol medikal sitesini ziyaret edebilir. Tedavi sürecine yönelik kiralama ya da satın alma işlemi Ankara bölgesinde yer alan kliniğimiz için en doğru cihazı tercih edebilirsiniz.

hemenara_icon