Koter aleti cerrahi operasyonlarda ve ameliyatlarda kullanılan bir cihazdır. Cerrahların tercih etmesindeki nedense operasyonların daha kolay ve problemsiz şekilde geçmesini sağlamasıdır. Genellikle hastanın vücuttan atılması gerekenleri dokuyu yakma, kesme ve işlem sırasına göre birleştirme işleminde kullanılır. Uygulama sırasında işlemin muhakkak ki uzman bir hekim tarafından sürecin kusursuz şekilde tamamlanması gerekir. Burada önemli olan kişinin vücudunda olumsuzluklara neden olan ve hasara sahip olan dokunun bölgeden arındırılmasıdır. Koter cihazı tüm ekipman uçlarıyla beraber Akyol Medikal firması tarafından satışı yapılır.

Koter bir diğer adıyla Elektrokoter tıpta iki farklı alanda uygulanmaktadır. İhtiyaca yönelik olarak en uygun olanı tercih edilir. Bunlar Bipolar ve Monopolar Elektrokoter olarak adlandırılır. Hasarlı olan dokuya müdahale ederek hızlı bir şekilde iyileşme elde edilmek istenir. Dışarıdan bakıldığında daha çok kaleme benzeyen bir yapısı vardır. Herhangi bir şekilde kişinin tamamen anestezi altına alınarak ya da müdahale sürecinde açık yaraya neden olabilecek bir uygulama değildir. Tamamen kansız bir ameliyat süreci sağlar. Elektrikli bir cihazdır ve işlem sırasındaki enerjiyi bu elektrik kaynağından alır. Elektrokoter cihazı genellikle kronik rahim ağzı yara tedavilerinde kullanılır. Oldukça klasiktir. Kaleme benzeyen cihazın ön kısmındaki ucuna yöneltilen elektrik akımı sayesinde istenen ısı elde edilir ve yakma tedavi uygulaması bu ısı sayesinde sunulur.

Yaralı bölge dağlanır ve yaralı hücre tamamen öldürülerek pasif hale getirilir. En çok merak edilen ise iyileşme sürecidir. Klasik bir lezyon ya da siğilin yakılması bir gün içerisinde iyileşmeyi gösterir. Fakat genital bölge ve rahim ağzı tedavilerinde uygulanan iyileşme süreci ise 1 ayı bulabilmektedir. Herhangi bir şekilde kirden arındırılarak koter plak alanına da sağlamlığı incelenerek kullanılması gerekir. Uygulama sırasında temas noktasında arada boşluk bırakmamak cihaz ile olan bağlantıyı iyi şekilde ayarlamak gerekiyor. Unutulmaması gereken koter tedavisi vücutta iyi huylu ya da kötü huylu olan lezyonların arındırılmasında kullanılır. Süreç kontrollü bir şekilde birkaç saatte tamamlanır. Oldukça basit ve hızlıdır cerrahlarında tercih ettikleri bir sistemdir. Ankara bölgesinden firmayla iletişime geçerek sipariş oluşturabilirsiniz.