Tıbbın her alanında hekimlerin kullanmış olduğu pek çok profesyonel cihaz günümüzde satın alınmaktan daha çok kiralanarak hizmet faaliyetinde kullanılır. Özellikle nadir ameliyatlarda kiralama tekniği kullanılarak tasarruf edilir. Bunun yanı sıra kiralama faaliyeti sayesinde cihaz sürekli olarak yenilenmiş teknolojiden yararlanabildiği için uygulamayı sunacak olan hekim için bu daha avantajlı bir ortam sunar. Bunun yanı sıra düzenli olarak bakımının yapıldığı ve yılda en az birkaç kere genel onarım işleminden geçtiği bilindiği için kiralama hizmeti daha pratik olarak görülmektedir. Özellikle ameliyathanelerde kullanılan Optik Lens tedavilerinde, Üroloji taş kırma ekipmanları, Rijit-Flexible Urs, Holmium Lazer ya da Working Element kiralanabilir ve uygun fiyatlı alışveriş süreci Ankara bölgesinde hizmet sunan firma tarafından tüm talep edenlere sunulabilir.

Tıbbi alanda ikinci el cihaz tedariği hizmeti Akyol medikal firması tarafından sunulmakla beraber tadilat ve onarım hizmeti de bu süreçte sunulan diğer bir hizmettir. Ürün kiralanması gerçekleştirildikten sonra oluşabilecek herhangi bir probleme yönelik sürekli olarak müşteri hizmetleri ile iletişim halinde kalınır. Tıbbi makine kadın doğum cihazı ürünü ikinci el cihaz tedariği kapsamında sunulan hizmetler arasında yerini alır. Zamandan tasarruf edebilmeyi sağlayan bu sistemle beraber daha çok kar elde edilir, ekonomiktir. Özellikle yedek parça hizmeti ikinci el kiralama sistemi ile daha kolay hale gelir.

İkinci el tıbbi cihaz kiralama hizmetleri alınırken özellikle belgelendirme süreçlerine dikkat etmek gerekir. Satın almak istenen bir ürün özellikle yurt dışından getiriliyorsa döviz kur farkı ya da gümrük vergileri ile masrafa iki katına çıkabilir. Bu nedenle cihaz kiralama hizmeti daha alternatif bir teknik olarak değerlendirilebilir. Bu durum ülke açısından da önemlidir. Cihazın sürekli olarak çalışmasını ve sektörde kullanılmasını sağlar. Eskimiş cihazlar arızalandığında tamir edebilmek yüksek fiyatlara maliyet oluşturabiliyor. Özellikle eskiyen cihazların parçalarını bulabilmek daha zor hale geliyor. Bu nedenle her yıl güncellenen kiralanabilir tıbbi cihazlara erişim sağlayabilmek daha konforlu ve avantajlı oluyor.