Holmium Lazer tedavisi uygulamaları prostat ameliyatlarında en etkin tekniği sunar. Holmium Lazer bölgede oluşan prostat büyümesinde idrar kanalı yolunda oluşmuş olan taşların dışarıya atılmasını sağlar. Burada önemli olan kişinin tedavi sürecinde sinirlerine ve cinsel gücü sunan uçlara dikkat ederek işlemi sunmaktır. Holmium Lazer cihazı ardışık olarak darbeli bir şekilde bölgeye lazer ışını yollamayı sağlar. Kullanılan cihazda 2.1 mikron ışık atımı sunulur. Optik fiber alanından rahatlıkla geçen bu cihaz endoskopik tedavilerinde sıklıkla tercih edilir. Sadece prostat ameliyatlarında değil üroloji alanında taş kırma cihazı olarak da farklı watt seçeneği ile tercih edilebilir. Düşük watt ayarında taş kırma yüksek watt ayarında tümör tedavisi ya da prostat büyümesi tedavisi için kullanılır. 

Görünüş olarak bakıldığında oldukça ağır bir cihazdır ve hassas bir sistematike sahiptir. En derin alanlara inerek dokuda birikmiş olan alanın tedavi sürecinde kansız kese atarak işlem tamamlanır. Lazer yolu ile hedeflenen bölgedeki doku bölümleri yüksek ısıya maruz bırakılarak bölgeden arındırılır. İyi huylu prostat yan ve alt alandan idrar kanalını tıkar. Erkeklerde sıklıkla görülen bu hastalık bölgesel olarak idrar kanalının daha da daraltır ve burada kişinin zorlanmasına neden olur. Bu alana girilerek endoskopik bir cerrahi müdahale uygulanır. Bu uygulama sırasında Holip adı verilen Holmium Lazer kullanılır. Elektrik enerjisi yolu ile parçalar kesilir ve idrar kanalı açılır. 

Hasta işlem tamamlandıktan sonra kişi kısa sürede en geç 1,5 günde gündelik yaşamına geri dönebilir. Üroloji alanında geniş bir cerrahi kullanım alanı bulunur. Holmium Lazer hekimler tarafından tercih edilen bir tekniktir. Bu teknik sayesinde herhangi bir kese atılmadan lazer yolu ile tüm işlem tamamlanır. Bu nedenle kapalı ameliyat olarak anılır. Böbrek taşı alımında, üretra darlığında, tümörde mesane taşlarında kullanılan bir lazer tekniği olarak bilinir. Akyol medikal firması tarafından tüm bakımları yapılmış uygun fiyatlı Holmium Lazer cihaz ürünlerine Ankara bölgesinden site aracılığıyla ulaşmak mümkündür.