Forseps kelime anlamı olarak cisim tutmaya yarayan aygıt adlandırılır. Ameliyatlarda belirli dokuları tutmaya yarayan ve özellikle problemli doğumlarda kullanılan bir gereçtir. Obstetrik olarak bilinen doğumda fetüsün kanalda sıkışması nedeniyle kalıcı hasara neden olmasını engellemek için kullanılmaktadır. Geçmişi 17.yüzyıla dayanır. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu sistem doğumlarda müdahale edilmesi gerektiği noktada büyük işlevsellik sunar.

Forseps aleti bebeğin anne rahminden dışarıya doğru rahatlıkla alınabilmesini sağlayacak bir sistematiğe sahiptir. Bu durum doğum yapacak doktor tarafından gerekli görülürse ancak başvurulan bir yöntemdir. Uzun süreli olarak bebeğin anne karnında kalmasından kaynaklı oluşabilecek problemleri azaltabilmek için zorlu doğumlarda tercih edilir. Hem anne hem de bebek daha az bir riske girmiş olur. 
Forseps cihazının kullanılmasında gerekli görülen alanlardan biri de doğum sırasında çocuğun hayatta kalabilmesini sağlamak ve kalp atış ritmini tek bir tonda tutabilmek içindir. Anne rahminde bulunan bebeğin kalp atışları düzensiz hale gelmişse muhakkak ki uzman hekim tarafından bu cihaz kullanılır. Forseps ile beraber vakum müdahalesi de yapılır. İşlemi güvenli hale getirebilmek ve hızlandırabilmek için bu müdahaleler gerekli görülür. 

Forseps cihazı farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Mide ve kolon alanı için kullanılan biyopsi forsepsi de bulunur. Genellikle tek kullanımlık ve hijyenik olarak sunulur. Farklı uzunluklarda uç yapılarına sahiptir. Tedavi uygulanacak bölgeye göre şekli değişebilir. Klasik Forceps hepsinin dışında sefalik eğime sahip İngiliz kilitli, mutant tipte, pelvik alanında kullanılan forseptlerde bulunur. Simpson forceps daha çok pratik ve portatif oluşu ile bilinir. Daha özgün alanlardaki problemleri çözebilmek için özel forseptlerde bulunur. Bunlar içerisinde; Varton forceps, Piper forceps ve Kielland forceps modern tekniklerde kullanılır.
Akyol medikal firması tarafından da sunulan günümüz koşullarında tercih edilebilen forceps ürününün satışı yapılmaktadır. Süreçte hastanın anesteziye uygun bir işlemde olması gerekiyor. Bebeğin ağırlığı, baş pozisyonu ve çıkma şekli de göz önünde bulundurularak uygulama yapılır. Bu müdahale tekniği düşük risklere sahiptir. Müdahaleli vajinal yorumlarda ancak kullanılabilen bir uygulamadır. Vakum uygulamasına göre sunduğu kolaylık ve başarı daha yüksektir. Farklı işlevlerde kullanılabilen Forceps aletine Ankara bölgesinden sunduğumuz hizmetle erişerek satın alabilrsiniz.