Medikal havalı yataklar, motorlu ve de havalı olarak iki parça içerisinde yer almaktadır Motoru ile beraber hastalar kilo ya da yara durumuna göre basınç seviyeleri ayarlanıp, yara oluşum riskleri daha az olması amaçlanacak ürünler olarak karşımıza çıkmıştır. Havalı hasta yatakları, hastaların vücudu içerisinde farklı basınç şiddetleri uygulayacak özellikleri bulunan özel yataklardır. Bu şekilde hastalar vücudunda yer alan bölgeler içerisinde kan dolaşımı sağlanarak yara oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Havalı yatakların taşınmaları da oldukça kolay olabilmektedir.

Medikal Havalı Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Medikal havalı yatakların toplamda üç farklı modeli bulunabilmektedir. Bu modeller baklava tipi, boru tipi ve pozisyon veren havalı yataklar olarak yer almaktadır. Çeşitleri detaylı olarak inceleyecek olursak;

Baklava Tipi Havalı Yatak

İsminden de anlaşılacağı üzere baklava tipi hava kanallarından oluşmakta olan baklava tipi havalı yataklar, fiyat olarak diğer yataklara göre çok daha uygun fiyatlar ile satışları gerçekleştirilen yatak tipidir.

Boru Tipi Havalı Yatak

Paralel bir şekilde birbirlerine bağlı olan ve hava kanalları barındırmakta olan boru tipi havalı yataklar, içerisinde A+B ve A+B+C tipi şeklinde farklı modellere ayrılabilmektedir. Modellerin içerisinde en gelişmiş olarak yer alan A+B+C modeli, 4. Tip yaralara kadar etkili olduğu bilinmektedir. Ventilasyon özelliği bulunmakta olan boru tipi havalı yataklar da piyasa içerisinde yer almaktadır. Modellerin hastaların yatmış olduğu bölgeler içerisinde hava verilmesi ile terleme sorununun da önüne geçilmektedir. Böylece yara oluşumlarının önüne geçilmiş olur.

Pozisyon Veren Havalı Yatak

Pozisyon aldırmakta olan havalı yataklar, sürekli bir şekilde sağa ya da sola olarak hareket edilmesi amaçlanmaktadır. Bu şekilde hastaların refakatçisi olarak pozisyonların yorulmadan değiştirilebilmesine yardımcı olmaktadır. Hastanın hasta yaraları olma durumlarında, bu yatak tipi kullanılan kişiler adına kısa süre içerisinde iyileşme gözüktüğü de gözlemlenen bulgular arasında yer almaktadır.

Havalı hasta yatak alımlarında, hava motorlarının düşük bir seste çalışabilmesi, hasta hücrelerinde oluşabilecek bir sorunda hücrelerin kolayca değişebilmesi, hastaların konforlu ve iyileşme süreci açısından büyük bir önem teşkil edebilmektedir. Bunun haricinde satın alınan ürünlerin, ateş ve suya dayanıklı, buhar geçirgen özelliklerde olmasına da dikkat edilmelidir.

Ankara bölgesinde birçok medikal yatak modellerini Akyol Medikal mağazalarımız üzerinden bulabilirsiniz.