Medikal el bileklikleri, el bölgesinde rastlanmakta olan problemlerde kullanım sağlanmakta olan medikal malzemeler arasında yer almaktadır. Tendon yaralanmaları, sinir sıkışmaları, bilek zedelenmesi gibi çeşitli sağlık sorunları içerisinde tedaviye destek sağlama amacı ile el bileklikleri kullanılabilmektedir. Bu gibi durumlar içerisinde doktorlar tarafından medikal bileklik takılması önerilmektedir. Hastalar ise Akyol Medikal gibi çeşitli firmalar üzerinden bu medikal malzemeleri temin edebilmektedir. El bilekliğinin kullanım amaçlarına göre splint, ortez ya da atel gibi çeşitli isimler alabilmektedir.

Medikal El Bilekliği Nasıl Giyilir?

Medikal el bilekliği, avuç kısmı içerisinde destek amaçlı olarak metal çubuk yer almaktadır. İlk olarak velkro bantlar açılarak el kısmında desteklemekte olan metal çubuk bileğinize oturulacak şekilde yerleştirilebilmektedir. Bantlar ise, aşırı bir şekilde sıkılmadan kapatılmalıdır. Medikal el bilekliklerinde ilk olarak ilk önce en dar yer alan bilek kısmındaki bantlar kapatılmaktadır. İstirahat atellerindeki gibi dirsek kısmına yakın olması haricinde, dirseklerin yakın kısımları üzerinden kapatılır ise, bileklik aşağıya kayarak parmak hareketlerinin önüne geçebilmektedir.

Başparmak kısmında problem oluşması durumunda, bu bölgeyi destekleme amaçlı olarak başparmak spica splintleri de kullanılabilmektedir. Bu tarz bileklik giyimlerinde ilk olarak parmak kısmından başlanması gerekilmektedir.

Medikal El Bilekliği Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Medikal el bilekliklerinin takılma süreleri içerisinde, cilt kısmında bir kızarıklık ya da hassasiyet anlamında düzenli bir şekilde kontrol sağlanması gerekilmektedir. Bu şekilde belirtilerin atel kısmında üretilen malzemelere karşı oluşan alerjilerden ötürü olabilmektedir. Diğer bir neden ise, atellerin bileklik kısmına tam olarak oturmamasından ötürü sürtünmeler ya da çok sıkılmasına bağlı cilt zedelenmelerinden oluşabilmektedir.

Medikal el bilekliği, gün boyunca kullanılmaması gereken malzemeler olmaktadır. Aksi durumlar içerisinde eklemlerin tutuklukları artış gösterebilmektedir. Kullanım amaçlarına bağlı, çalışma ya da dinlenme zamanları içerisinde takılmalıdır. Diğer zamanlar içerisinde ise bileklik çıkarılarak el ve parmak kasları esnetilmesine yardımcı egzersizler sağlanması gerekir.

Medikal bileklik takıldıktan sonrasında parmakta uyuşma ya da kızarıklık gibi bir durum ile karşı karşıya kalınma durumunda ise, kullanımı sonlandırılması gerekir.

Ankara bölgesinde medikal el bilekliği ile alakalı tüm modeller ve diğer medikal ürünler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.