Medikal boyunluk, oldukça fazla kullanılmakta olan medikal ekipmanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak ise bir otomobil kazasında yaralanmakta olan bireylerde çok sık bir şekilde görülse de, kullanım alanları oldukça fazla olabilmektedir. Medikal boyunluk olarak yer almakta olan bu medikal malzeme, acil durumlar içerisinde oldukça önemli olabilmektedir.

Medikal Boyunluk Nedir?

Medikal Boyunluk, korse ile aynı amaca hizmet etmekte olan bir ekipman olarak söylenebilmektedir. Kullanım sebepleri farklı nedenlerden kaynaklanmasından ötürü, oldukça değişik modeller yer alabilmektedir. Herhangi bir boyun rahatsızlığında boynun dinlendirilmesi amacı ile, çeşitli materyaller üzerinden imal edilmekte olan bu medikal malzemeler, genel olarak ilk yardım malzemeleri içerisinde bulunmaktadır. Yalnızca ilk yardım değil, çok daha ağır vakalar içerisinde tercih edilebilmektedir.

Medikal Boyunluk Neden Takılır?

Medikal boyunlukların takılma sebepleri, yaşanmakta olan kazalara bağlı olarak değişmekte olan unsurlar olarak karşımıza çıkabilmektedir. İnsanların boynu, omur ve bu kısımdan çıkmakta olan sinirlerin bulunmasından ötürü sağlık anlamında önemli olabilmektedir. İnsan boynunun önemli olmasından ötürü de, acil durumlar içerisinde direkt olarak medikal boyunluk kullanımları ile ilk müdahale gerçekleştirilmektedir. Medikal boyunlukların takılma sebeplerine bakacak olursak;

  • Herhangi bir darbe ya da zedelenme durumlarında boyun bölgesinin korunmasını sağlamak
  • Boyun fıtıkları ya da düzleşmesi gibi rahatsızlıklarda tedavi için ekipman şeklinde kullanmak
  • Boyun kısmından alınmakta olan zararları minimuma indirmek
  • Boyundan kaynaklanmakta olan hastalıkların tedavilerine önlem amaçlı kullanım gerçekleştirmek
  • Boyun kısmında kalmakta olan omuz, baş ya da trapez bölgelerinde ağrıların önüne geçmek
  • Kaza durumunda şüpheli travmalarda koruma amaçlı kullanım sağlamak

Genel olarak bakacak olduğumuzda medikal boyunluklar, sünger ile imal edilmekte olan ve hafif bir yapıda yer almaktadır. Bu medikal ekipmanlar, oldukça önemli görevler arasında olmaktadır. Medikal boyunlukların takılma sebepleri de yukarıda yer alan olaylar ile alakalı olarak sıralanabilmektedir. Bunun haricinde bireylerin boyun kısmında hissedilmekte olan ağrı ya da zedelenmelerin geçilmesi amacı ile medikal boyunluklar da kullanılabilmektedir.

Medikal boyunluklar ve daha birçok medikal ürünler, Ankara bölgesinde Akyol Medikal firmalarını ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm sorular ile alakalı da bizimle iletişime geçebilirsiniz.