Boyunluklar diğer ismi ile boyun korsesi, hastaların boyun kısmına takılmakta olan korse çeşitlerinden biridir. Medikal boyunluklar genel olarak basit boyun ağrıları gibi durumlarda hastaların dinlendirilmesi amacı ile tercih edilebilmektedir. Bu anlamda boyunluklar sünger benzeri maddelerden üretilmektedir. Bazı boyunluklarda ise, çok daha sert bir malzeme üzerinden yapım gerçekleştirilerek sırt ya da ense bölgesi içerisine dayanmaktadır. Ön kısmında göğüs kısmında dayanarak çene içerisine alınmaktadır. Bu durumlarda hastaların boyun kısmının kısıtlanması sağlanır.

Bu şekilde yer almakta olan boyunluklar, genel olarak cerrahi operasyonların gerçekleştirilmesinin ardından sıkça tercih edilen medikal malzemelerden birisi olmaktadır. Kullanımları ise doktorların tavsiye etmiş olduğu süreler içerisinde zorunlu olarak kılınabilmektedir.

Boyunlukların 3 aydan daha fazla süre içerisinde kullanılması, hastaların vücut denge sistemlerinde zarar oluşturduğu gözlemlenmektedir. Boyunluklar takılı iken araç kullanımı ve benzeri aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.

Medikal Boyunluk Neden Kullanılır?

Medikal boyunluklar, hastaların herhangi bir hareketi esnasında hareketlerin kısıtlanarak sabit kalması amacı ile kullanılabilmektedir. Omurilik kısmından çıkmakta olan sinirler, boyun bölgesinde yer alan atardamar gibi vücut yapılarını içerisinde barındırmaktadır. İnsan boyunlarının oldukça önemli olmasından ötürü çeşitli istenmeyen durumlara karşı iyi bir şekilde korunmalıdır. Herhangi bir darbe ya da zedelenme durumları da insan hayatında oldukça önemli etkilere neden olabilmektedir. Çeşitli boyun hastalıkları vakalarında medikal boyunluk kullanımları da boyun tedavilerinde oldukça önemli etkilere sahiptir.

Medikal Boyunluk Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Medikal boyunlukların ne kadar süre kullanılması gerektiği birçok kişi tarafından merak edilmekte olan sorular arasında yer almaktadır. Bu durum, boynun almış olduğu darbelere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Hafif olan vakalarda genel olarak 3 ila 4 gün boyunluk kullanımı gerekebilirken, daha ciddi vakalar için daha uzun süreli kullanımlar olabilmektedir. Boyunluk tarzı ekipmanların kullanımından öncesinde, ortopedi doktorlarına danışabilirsiniz. Tedavi amaçlı olarak kullanım sağlanmakta olsa da, uzun süreli kullanımlarda boyun kısmına zarar verme olasılıkları da bulunabileceğinin altını çizebiliriz.

Ankara bölgesi içerisinde boyun rahatsızlıklarınız için medikal boyunluk ihtiyaçlarınız bulunuyor ise, Akyol Medikal mağazalarımızı ziyaret edebilir ya da telefon numarası üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.