Medikal baston, orta seviyede yürüme zorluğu bulunan kişilere, yürüme kolaylığı sağlama amacı ile kullanılmakta olan araçlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli yürüme sorunları, kas kuvveti ya da eklem problemlerine karşı olarak baston çeşitleri de değişebilmektedir.

Medikal Baston Türleri

Medikal bastonlar, ihtiyaçlara göre türleri değişkenlik göstermekte olan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Medikal baston türlerine bakacak olursak;

  • Standart Baston: Denge sistemini etkilemekte olan, işitme ya da görme gibi çeşitli sorunları bulunan kişiler için standart baston kullanımları önerilmektedir. Yerle daha fazla temas sağlama özellikleri ile kişinin yürümesine yardımcı olur.
  • Dengeli Baston: Dengeli baston türü, herhangi bir tarafı ya da uzvuna gerekli şekilde yük verememiş olduğu kalça ya da diz kireçlenmesi gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan kişiler için sıkça önerilmektedir.
  • Dört Ayaklı Destekli Baston: Hemipleji tarzında ciddi bir şekilde yük taşınma durumlarında genel olarak dört ayaklı destekli baston türü önerilmektedir.

Baston haricinde koltuk değnekleri, ya da hasta yürüteci gibi çeşitli aletler de yürüme konusunda destek sağlamakta olan unsurlar arasında yer almaktadır. Bu aletlerin tercihleri, kişilerin koordinasyonu, kol kuvvetleri ve dengelerine göre değişkenlik göstermektedir. Ağırlık taşımaları ve düzgün bir şekilde denge kurmak için iki koldan destek alması gereken kişiler yürüteç ya da koltuk değneğine ihtiyaç duyabilir iken, tek kol kullanacak olan kişiler ise baston kullanabilmektedir. Bunun haricinde bu medikal aletlerin taşıması gerektiği yük miktarları da önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Medikal Baston Nasıl Kullanılır?

Medikal bastonlar, genel olarak birçok kişi tarafından fizyoterapist ya da doktora danışılmadan kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Bu şekilde yapılan işlemler ile insanlar yanlış baston seçimlerine sebebiyet verebilmektedir.

Bastonlar genel olarak etkinin bulunduğu tarafın karşısına tutularak, yürüme esnasında etkilenmekte olan taraf ile eş zamanlı olarak hareket aktiviteleri gerçekleştirmektedir. Örnek verecek olduğumuzda, sol bacağı içerisinde sorun olması durumunda bastonun sağ el ile tutulması gerekilmektedir. Bu şekilde ağırlık aktarımları iyileşerek hasta çok daha kolay bir şekilde iyileşme gösterebilecektir.

Tüm medikal baston çeşitleri ile yürüme kolaylığı sağlamak için siz de Ankara’da yer alan Akyol Medikal mağazamızı ziyaret edebilir ya da bizimle web sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.