Forseps cihazı ameliyathanelerde dokuları tutarak sağlıklı bir şekilde bölgeden uzaklaştırabilmek için kullanılır. Yüzyıllardan beri kullanılan bu teknik günümüzde biraz daha formu değiştirilerek tedavi sürecinde uygulanmaya devam edilir. Forseps cihazı özellikle sorunlu hamileliklerde çocuğun ve annenin yaşamsal olarak sürecinin olumsuz etkilenmemesi için kullanılmaktadır. Bebeğin rahim alanından alınması sırasında rahat bir şekilde dışarıya doğru çekilmesini sağlayacak bir alet olabilmesi yönüyle bilinir. Forseps cihazı kullanımı sırasında bilinmesi gereken şey ise ancak gerekli görüldüğü hallerde uygulamaya başvurulmasıdır. Fetüsün rahim kanalından rahatlıkla dışarıya alınabilmesi ve bu süreçte çocuğun sağlığının korunabilmesi de desteklenir. Problemli gebelik durumunda doğum sırasında oluşabilecek enfeksiyon sağlığı tehdit edecek bir ölüm sürecini engelleyebilmek için kullanılır. Genellikle çok uzun süren doğum süreçlerini daha da hızlandırabilmek için de tercih edilmektedir. Kıskaç formunda bir yapıya sahiptir. Hem annenin hem de bebeğin daha az riskli sürece atlatabilmesi sağlanır.

Özellikle bebeğin doğum sırasında kalp ritminin değişkenliğe uğramasını engelleyebilmek ve göbek kordonunda sarkma yaşanmasına engel olabilmek için de riskli durumu ortadan kaldırmayı sağlar. Forceps cihazının kullanımı günümüzde vakum tekniği ile beraber kullanılabilmektedir. Bu ek bir müdahale olarak genellikle düşük riski bulunan doğum sürecinde değerlendirilir. Doğum esnasında bebeğin kalp ritminde bir problem olduğu tespit edilirse de bu cihaz kullanılabilir. Elbette ki alanında uzman hekimlerin öngördüğü şekilde süreç tamamlanmalıdır. Doğum süreci erken gerçekleştiğinde daha çok kullanılır. Bebek plasentadan ayrıldığı andan itibaren bu alet ile müdahalede bulunabilir. Forseps cihazı kullanımı ani olarak müdahale gerektiren doğumlarda geçerli bir yöntemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken durum burada vakum tekniği ile beraber ardışık olarak uygulanmamasının gerekliliğidir. Güvenlik önlemleri alınması gerekir.

34. gebelik haftasının altında bulunan hamilelere önerilmeyen bir tekniktir. Bununla beraber rutin epizyotomi operatif doğum tekniklerinde kullanılması tavsiye edilmez. Hem annenin hem de bebeğin doğum sürecinde hayati riskinin azaltılabilmesi için önemlidir. Akyol medikal firması tekniksel olarak doğum sırasında kullanılan forseps aletine erişim sağlamak isteyen tüm firmalara ve hastanelere satışını gerçekleştiriyor. Ankara ilinde bulunan firmamız aracılığı ile iletişime geçtiğiniz anda bulunduğunuz alana ürün satışını kısa sürede gerçekleştiriyoruz.