Medikal bantlar, ilaçlı bir bant ile kaplanmakta olan kumaş ya da plastik bir film ile kaplanan koruyucu yara bantları olarak tanımlanabilmektedir. Bu medikal bantlar, herhangi bir yaralanma, burkulma, incinme ya da kas ağrıları gibi çeşitli sorunlar için iyileşme sürecinde yardımcı olur. Bantların kullanılmakta olan bölge, bakteri kir ya da diğer tüm dış etkenlere karşı da koruma sağlayabilmektedir.

Bu medikal bantlar, son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllar içerisinde medikal alanın hızlı bir şekilde gelişiyor olması, medikal bant kullanım alanlarının da giderek genişleyen bir yapıda olmasına sebep verebilmektedir. Yalnızca sağlık kuruluşları içerisinde değil, teknolojinin gelişim göstermesi ile spor gibi birçok sektör içerisinde de kullanım sağlanmasını sağlamıştır.

Medikal Bant Faydaları Nelerdir?

Medikal bantlar, ilk yardım gibi alanlarda kullanılarak özellikle yapışkan ve basınca karşı duyarlı olması özellikleri ile oldukça fazla tercih edilebilmektedir. Bantlar yapı itibari ile hipoalerjenik yapıştırıcılar barındırmaktadır. Bu şekilde tüm cilt tiplerine uygun olarak kullanıma sunulur. Cilde bir zarar sağlamadan kolay bir şekilde çıkarılmakta olan bantlar, pamuktan yapılan ve kolay bir şekilde nefes alan özellikler barındırır. Genel olarak beyaz renk olarak üretilmesinin nedeni ise, enfeksiyona karşı önlemeye yarayan 3M ve çinko asit gibi çeşitli gözenekli malzemeler tercih edilmesindendir.

Piyasa yer alan bazı medikal bantlar ise, kalıntı bırakan ve çok daha sert bir yapıdadır. Çok daha rahat çıkmasından ötürü, çeşitli spor ürünleri de bu bantlar ile kaplanabilmektedir. Bu sebepten ötürü se spor sektörü içerisinde kullanımları oldukça yaygın olmuştur.

Medikal Bant Türleri ve Özellikleri

Medikal bant türleri, su geçirmez, kolayca yırtılabilen, nefes alabilen ya da yırtılmaya dayanıklı gibi birçok çeşitte yer almaktadır. Genel olarak medikal bant özelliklerine bakacak olduğumuzda ise;

  • Yaranın sabit bir şekilde kalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Rulo bir yapıda ayrı ayrı paketlenme sağlanmaktadır.
  • Ten, şeffaf ya da beyaz renklere sahiptir.
  • Su emici ve geçirmez özellikleri ile iki ayrı türde bulunur.

Siz de medikal bant ile alakalı olarak tüm ihtiyaçlarınızı Ankara bölgesinde hizmet sunan Akyol Medikal mağazalarımız üzerinden temin edebilirsiniz. Medikal bant ile alakalı tüm ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.