Kanedyen yani koltuk altı değnekleri, genel olarak başlangıçlar zor olsa da alıştıktan sonrasında çok daha konforlu bir yürüme sağlama için oldukça önemli bir medikal alet olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanedyenlerin kullanım amaçları, herhangi bir ameliyat sonrasında ya da yürümede zorluk geçiren kişilerin çok daha rahat ve sorunsuz bir yürüme sağlamasına yardımcı olmaktadır. Günümüz sağlık alanı içerisinde ortopedi alanı içerisinde alt ekstremite yaralanmalar adına oldukça fazla kişinin başvurabildiği cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kanedyenlerin doğru bir şekilde kullanımları oldukça önemli bir nitelik taşıyabilmektedir. Birçok hasta kullanımını bilmesinden ötürü zorluk çekebilmektedir. Kanedyenlerin boyu ve ağırlığı doğru bir şekilde vermek, rahat bir yürüme sağlama için önemli hususlardır. Standart boyutta olan kanedyenlerde, koltuk altı kısmının 3 ila 4 santimetre aşağıda yer alması gerekmektedir. Elin tutulma kısımları ise kalça bölgesi hizaları içerisinde yer almaktadır. Koltuk değneklerini kanedyenlerden ayıran en önemli özellik ise, kanedyen değneklerde boy, dik durulmasında direklerin hafif kıvrık bir durum ile ayarlanma durumlarıdır.

Kanedyen İle Yürüme

Kanedyen ile yürümenin daha kolay bir hale gelmesi, ameliyattan sonrasında iyileşme sürecini kolaylaştırması ve çok daha güvenli olması nedeni ile tercih edilmektedir. Kanedyen ile yürürken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır. Bu hususlara bakacak olursak;

  • Kanedyen bir adım ön kısma getirilerek, ayak ise değnek hizasında bulunur. Bu durumda ayağın değnek önü içerisinde durmaması gerekmektedir. Değneğe yük verilmesi ile sağlıklı olan ayak ön kısma atılmalıdır.
  • Oturma süreci içerisinde değnekler tek el ile alınarak koltuk gibi bir yerden yardım alınması ile oturulması gerekir.
  • Merdivenleri çıkarken ilk olarak sağlam olan bacak öne atılmalıdır. Merdiven inme durumlarında ise ilk olarak hasta olan bacak ve de değnek ön plana atılması gerekir.

Kanedyen değnekler haricinde, baston ya da yürüteç gibi çeşitli medikal aletler de, yürümenize yardımcı olabilmektedir. Kalça ya da diz bölgesinde herhangi bir ameliyat geçirmeniz durumunda, yürüteç kullanılması daha sağlıklı olabilecektir. Baston kullanımları ise, genel olarak ileri yaştaki hastaların dengelerini daha kolay bir şekilde sağlaması amacı ile tercih edilir.

Ankara bölgesinde kanedyen ya da diğer medikal aletlere ihtiyaç duymanız durumunda Akyol Medikal mağazamızı ziyaret edebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.