Rijit Urs yöntemi; üreter tedavisinde kullanılan teknik bir cihazdır. Temel özelliklerine bakıldığında kademeli olarak çap kalınlığını arttırabilme fırsatı sunar. Tedavi sürecinde hastanın problemli alandan yüksek başarı elde edebilmesini sağlar. Özellikle üreter alanlarında ve pediatrik hastalarda etkin çözümler sunar. Tedavi sürecinde Holmium Lazer kullanacak olanlar için özel bir alternatif seçeneği de sunar. Flexible Urs cihazı özellikle böbrek alanında ve mesanede oluşan taşların dışarıya atılmasını sağlayan bir cihazdır. İdrar kanalına tıkayan orta kalınlıkta taşlar kolaylıkla bölgeden uzaklaştırılabilir. Bu cihaz sayesinde idrar kanalından endoskop yolu ile problemli alana ulaşılarak gerekli görülen tedavi tekniği uygulanır. Genellikle lazer tedavi tekniği ve bazı durumlarda da pnömatik taş kırma ekipmanları kullanılır.

Flexible Urs cihazı uygulama yapılacak olan hastanın idrar kanalı yolundan girilerek böbrek içerisine ulaşılmasını sağlar. Oldukça esnek ve sentetiktir. Endoskop kullanılarak bölgeye cerrahi müdahale uygulanır. Böbrek ve mesane arasındaki alanda üst uç kısımlarda ve böbrek içindeki 2 santim alana kadar olan taşlar herhangi bir kese işlemi yapılmadan bölgeden alınır. İç kanala gönderilen endoskopun iç kısmında lazer bir prob bulunur. Bu sayede bölgedeki taşlar onu ufak edilerek kum haline getirilir.

Akyol medikal firması tarafından sunulan Rijit Urs ve Flexible Urs ürünü uygulama alanına hijyenik bir şekilde müdahale edilebilecek özel kamera sistemi de barındırır. Kırma gücü ise oldukça etkilidir. Sağlam bir kavrama yapısına sahiptir. Problemli bölge gerek duyulduğunda lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi ile uyuşturulur. Cihazların bakım ve onarımı  Ankara bölgesinde hizmet veren firma tarafından sağlanır. Destek hizmetten yararlanmak mümkündür. Rijit Urs cihaz kullanımı muhakkak ki cerrahi operasyonlarda uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Günümüz teknolojisinde hala tercih ediliyor oluşu cihazın en derin noktalara ulaşabilmesi ve bunu sağlarken kamera ile gözlenebilme fırsatı sunmasıdır. Cerrahi müdahaleler sırasında bölgede herhangi bir tahribat oluşturmaması da önem taşır.

hemenara_icon